ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ МЕТОДИ И ТЕХНИКИ
За издирването, описването и документирането на обекти и предмети с културна стойност с изключително автентично съдържание ще бъдат приложени следните методи на изследване:
Интердисциплинарен изследователски инструментариум – исторически, социологически, ретроспективни методи, включващи: теренни обходи и проучвания, работа с архивни материали, провеждане на интервюта, разговори, събеседвания¸ аналитично описание на архивни документи, каталогизиране, обработка на данни и тяхното структуриране, прилагане на метода за изследване на случаите с цел описване и документиране на събития и процеси свързани с културната история, прилагане на метода „case studies“, анализ и синтез, и други, които ще доведат до натрупването на актуална информация и генерирането на нови знания и хипотези, по отношение на обществените процеси, историческата съдба и културната памет на населението в региона на Югоизточната граница.
Конкретното фундаментално научно изследване в същността си е качествено изследване с количествени данни. В тази връзка количественият метод ще даде възможност за подобряване на качественото изследване чрез по-дълбоки, по-широки или по-сложни отговори на изследователски въпроси. Силната страна на качественото изследване се изразява именно в търсенето на смисъла на опита, резултата, процеса. Това е системен методически процес, в който ще бъдат използвани методи за събиране на данни, чрез по-задълбочени интервюта, етнографско наблюдение, преглед на документи и др. Качествените изследователски методи ще внесат разбиране по отношение на събития, процеси, особено  такива, които се появяват с течение на времето. Употребата на тези методи ще предостави подробна информация относно контекста, и ще осигури дълбочина в разбирането на понятия, факти и феномени от действителната среда. Ще бъде осъществено наблюдение чрез директно участие и присъствие на членовете на екипа, като по този начин ще се създадат еднакви условия за мотивация и стимулиране на желанието за генериране на нови знания и хипотези при младите учени, докторантите и студентите.
В процеса на изследване ще бъдат използвани следните способи и техники: обработка на текстове, заснемане в дигитален формат на обекти и предмети от културното наследство, осъществяване на аудио-видео записи, конвертиране на обекти и предмети с културна стойност в дигитален формат за първи път. Чрез методите на ИКТ ще бъде създаден университетски дигитален център, който чрез дигитализиране ще позволи визуализация на структурирани дигитални обекти под различни форми като: дигитални книги, дигитални колекции, дигитална галерии, електронни каталози, галерии с възможности за пълнотекстово търсене и ползване на прикаченото мултимедийно дигитално съдържание.
КАПАЦИТЕТ НА БАЗОВАТА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Университетът по библиотекознание и информационни технологии, (УниБИТ) е сред  водещите образователни и академични институция в България, които подготвят специалисти с теоретични знания и практически умения за работа в различни области на обществения живот. УниБИТ си поставя за стратегическа цел доказването на своята идентичност като водещ в обучението по културно-историческо наследство, библиотечни науки, печатни комуникации, информационни ресурси на туризма, комуникации и информиране, информационни технологии, обществени политики и практики, като по този начин заявява и желанието си за пълноправно участие във формирането и реализацията на държавните образователни политики. През последните години университетът се утвърди и като водещ учебен център за провеждане на научни изследвания в различни области на науката. В УниБИТ положителната връзка между научноизследователската работа и висшето образование е изградена на базата на иновациите, споделения опит, научната работа, знанията и уменията на всеки един от участниците в процеса по създаване и управление на знанието.

 

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Интердисциплинарният характер на научния колектив е сериозна предпоставка за използването и прилагане на специфични методи и изследователски техники, които в комбинация с наличната апаратура ще благоприятстват процеса по провеждането на научните изследвания и генерирането на нови знания и нови хипотези. С налагането на интердисциплинарния метод, научната комуникация между отделните членове на работния колектив, ще се превърне в мощен инструмент за успешното реализиране на заложените цели и задачи по проекта. С прилагането на различни изследователски техники при разрешаването на въпроси и проблеми в областта на обществените и хуманитарните науки, от една страна ще бъдат представени вижданията, идеите, знанията, методите и специфичните изследователски техники, с които си служат членовете на научния колектив, а от друга страна ще бъде осъществена дифузията на информация, и генерирани нови знания и нови хипотези.

ПРЕДХОДНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТ НА КОЛЕКТИВА В НАУЧНАТА ОБЛАСТ

Сформираният научен колектив притежава необходимия опит и компетентност за да изпълни заложените цели в научната програма на проекта. Екипът от постдокторанти, млади учени, докторанти и студенти сам по себе си представлява пилотен модел на една бъдеща научна инфраструктура, каквато се очаква да бъде, според целите на проекта, университетският център в УниБИТ. Колективът отговаря на посочените изисквания за интердисциплинарност, за научен капацитет и опит в съответните области на различните науки, което е видимо от участието на постдокторантите, докторантите, младите учени и студентите в изследователския процес.

За по-голяма достоверност, след научното описание на проекта, са приложени биографии на членовете на научния колектив с техния опит, възможности и достижения в различни сфери на науката и образованието.

ОПИСАНИЕ НА НАЛИЧНА И ПРЕДВИДЕНА ЗА ЗАКУПУВАНЕ АПАРАТУРА, КОЯТО ЩЕ БЪДЕ ИЗПОЛЗВАНА ПО ПРОЕКТА

Описание на налична и предвидена за закупуване апаратура, която ще бъде използвана по проекта:

  • Настолен скенер и фотоапарат;
  • Компютърна конфигурация (процесор, оперативна памет, видео контролер, звуков контролер, мрежови адаптер, твърд диск, оптично устройство, мрежови интерфейс, интерфейс: мишка и клавиатура, софтуер, монитор и др. );
  • Преносим компютър (процесор, Оперативна памет, Видео контролер, Звуков контролер, Мрежови адаптер, Твърд диск, Оптично устройство);
  • Огледално рефлексен фотоапарат (сензор, обектив, екран, визйор, запис на видео и др.).

Предвидената апаратура за закупуване ще продължи да бъде използвана при реализирането на различни дейности, свързани с етапите на провеждане на научноизследователска работа на терен, научни изследвания и в университетския дигитален център, който ще бъде създаден по проекта. Тя ще бъде използвана по предназначение и то предимно от студенти, докторанти и млади учени, в процеса на техните научни разработки и изследвания.

Image